Jesienny szczupak na spinning


    Witajcie


 Jako, że czas zmierza w stronę końca sezonu, nadal mamy bardzo dobre, może i najlepsze szanse na złowienie dużego jesiennego szczupaka. Ostatnio był temat związany z łowieniem szczupaka na żywca, tym razem nieco etyczny sposób jakim jest spinning. Krótko wyjaśniając: "Brak poświęcenia  ryby, żeby złowić rybę".
Tłumacząc bardzo początkującym wędkarzom. Do łowienia na spinning używamy gum, woblerów, kogutów,  manduli, sliderów, jerków, obrotówek, blach, cykad, czy jeszcze innych przynęt (szeroko pojmowane są ogólnie jako blachy). Nie poświęcamy np. życia karasia. W tym wpisie opisze wam przynęty i sprzęt jaki najlepiej nadaje się do łowienia szczupaków.





Zaczynamy !!!

Używamy wędek o średnim ugięciu, osobiście rezygnuję z typowo jiggowych kijów, to co wyprawia szczupak podczas holu jest naprawdę widowiskowe i łatwo na "szczocie" stracić rybę.
Przygotowałem Wam trzy propozycję wędzisk






Kołowrotków jakich używamy na spinning przebijają się wielkościowo od rozmiaru 3000 do 4000. Mają mieć precyzyjny hamulec oraz nie mogą mieć wad w plątaniu się żyłki. Szczupak czasem atakuję przynętę w momencie kiedy wpada do wody i nie możemy mieć luźnej żyłki albo pozwolić sobie na utratę czasu na rozplątywanie żyłki (przy jesiennych aurach szybko marzną palce). Pozwoliłem sobie przygotować dwa typy. 




Zanim przejdziemy do najciekawszej części wpisu poświęcimy czas na linki. Linki ? Z powodzeniem używamy tutaj plecionek jak i żyłek. Różnicą miedzy nimi jest rozciągliwość i sygnalizacja brania. Żyłka dużo lepiej się rozciąga przez co łatwiej mamy podczas holu ryby. Plecionka natomiast jest mało rozciągliwa ale ma ogromny plus, o wiele bardziej jest nam wyczuć i zaciąć branie. Jeśli ktoś decyduje się na stosowanie plecionek polecam miększe kije.
Nie możemy także zapomnieć o zastosowaniu przyponu wolframowego bądź z fluorocarbonu 
Sugerowane średnice 
żyłka 0,22-0,25 
plecionka 0,14-0,18




 Nareszcie przynęty :) zapewne wielu z Was czekało na ten podpunkt. Tutaj muszę Was zmartwić :/. Nie ma takiej przynęty, która sama będzie łowiła nam ryby. Jest taka ogromna ilość wyboru przeróżnych przynęt, że jedne działają trochę lepiej drugie trochę gorzej a reszta nie nadaje się (takie moje zdanie). Zatem, które nadają się najlepiej ? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć według moich przekonań i obserwacji.

Aby skutecznie łowić trzeba:
  • Dobrze trafić w porę żerowania (najlepiej okolice południa) 
  • Mieć spory wybór w ilości, wielkości i kolorze gum
  • Różnorodność przynęt: woblery, gumy, blachy, wynalazki
  • Czytać wodę, wybierać miejsca gdzie szczupaki przebywają (zacytuję tekst z ostatniego wpisu, gdzie wytłumaczyłem w jakich miejscach szczupaki żerują najczęściej) 


Jesienią według mnie szczupaki największe ożywienie przejawiają w okolicy południa. Chętnie wybierają większy pokarm co za czym idzie większe przynęty. Drapieżniki przemieszczają się z głębszej wody na miejsca płytsze gdzie szukają ofiary.

 Zacznijmy i skupmy się na przynętach. 


Najchętniej łowię na gumy (takie moje przyzwyczajenie). Często używam naturalnych kolorów chociaż czasem mieszam z jaskrawymi np. typu FireTiger, który jak zauważyłem dosyć dobrze sprawdza się na moich wodach. Warto w swoim pudełku mieć kilka rozmiarów jak i kolorów gum. Czasem szczupaki mają takie "humorki", że ładują tylko w jeden rozmiar gumy. Polecam mieć w pudełku wiele kombinacji kolorystycznych i nie skupiać się tylko na jednym rodzaju przynęty.

Link do przynęt

Takie przynęty prowadzimy w różny sposób, podbijając (udając konającą rybkę), szurając nad dnem lub po prostu zwyczajnie zwijając. Szukamy zarośniętych miejsc, trzciny, trawy, różne wzniesienia,przeszkody w wodzie itp. Wszędzie tam może się czyhać szczupak. 


By łowić trzeba kombinować i szukać, nie ma reguły C&R

Życzę sukcesu nad wodą

Z wędkarskim pozdrowieniem 
Mateusz 

Komentarze

Popularne posty